Pozovite nas:

+381631144081

Email adresa:

scolioteam@gmail.com

Adresa

Bulevar Mihajla Pupina 10z

Skolioza kod dece – Deformiteti kičme – Vežbe i lečenje

Skolioza kod dece je jedan od najčešćih, ali i najtežih deformiteta kičmenog stuba. Naime, radi se o trodimenzionalnom deformitetu, prilikom kojeg dolazi do bočnog krivljenja kičmenog stuba, rotacije pršljenova i rotacije rebara usled čega nastaje gibus (rebarna grba). Ovakav vid deformiteta kičmenog stuba se dešava u sve tri prostorne ravni.

Kada se javlja skolioza kod dece?

Skolioza u periodu intenzivnog rasta

Skolioze se najčešće javljaju u dečijem i adolescentnom uzrastu. Što se ranije javi, skolioza ima lošiju prognozu. Rizični periodi kada se skolioza javlja su izmedju 6. i 8. godine kao i između 11. i 13. godine. Ove promene se obično vezuju za brzi rast, promenu telesne težine, loše životne navike i specifične promene.

Zašto devojčice ranije razvijaju skoliozu

Kod devojčica, skolioza se obično dijagnostikuje pre prve menstruacije, a kod dečaka godinu dana pre početka mutiranja. Opasnost od daljeg pogoršanja prestaje dve godine od prve menstruacije, ali je važno napomenuti da se o kičmenom stubu mora voditi računa doživotno, jer u zavisnosti od uslova života skolioza može da pređe u faze pogoršanja

Skolioza

Kako prepoznati skoliozu kod dece?

Prilikom posmatranja deteta s leđa (dete je minimalno obučeno, zauzima ležeran stav sa pogledom napred i rukama opuštenim pored tela), ukoliko uočite da:

Trebalo bi da odvedete dete na pregled, jer ovi pokazatelji ukazuje na prisutnost skolioze. Skolioza je deformitet, koji uvek počinje bezbolno i bez jasno uočljivih znakova za roditelje, s toga želimo da naglasimo da ukoliko se prilikom pretklona uoči ispupčenje rebara ili grba, to je znak da je došlo do razvoja tzv. strukturalne skolioze.

Faucibus

Naš savet – fizičkom aktivnosti do zdravlja

Rizik za nastanak deformiteta kičmenog stuba odnosno skolioze kod dece koja imaju ravna stopala, je veći kod dece koja nisu fizički aktivna i veći deo slobodnog vremena provode u sedećem položaju. Smanjena fizička aktivnost praćena je slabošću muskulature i neadekvatnim razvojem kičmenog stuba, što dovodi do loših posturalnih navika najmlađe populacije

Zašto Scolio Team

Pomozite sebi I vašim najmilijima

Naglašavamo da je jako važan pravilan odnos terapeuta i pacijenta.

Kroz odredjene instrukcije i manuelne tehnike terapeut vodi pacijenta kroz sam Schroth metod tretman.

Ukoliko je u pitanju tretman lečenja deteta od izuzetnog značaja je i podrška roditelja kao i motivacija samog deteta u toku vežbanja.

Važno je napomenuti da ukoliko imate skoliozu morate biti svesni i pozicija koje mogu doprineti pogoršanju i njenom daljem napredku.

U toku tretmana zajedno sa terapeutom prolazi se i kroz obuku koji su to položaj koje treba izbegavati kako bi se izbeglo pogoršanje deformiteta.

favicon

Dobrodošli u Vaš centar zdravlja!

Iskustvo i tradicija od preko 15 godina!