+381631144081

Ukoliko je dete u fazi intenzivnog rasta, stepen krivine je veći od 25 ako je skolioza, odnosno 40 ukoliko je kifoza, ortoped daje predlog za uvođenje midera. To je vrsta ortoze, koja pruža pasivnu podršku kičmenom stubu i zadržava ga u maksimalno korigovanoj poziciji.

Mider predstavlja vrstu ortopedskog pomagala koji se koristi u cilju sprečavanja povećanja deformiteta kičmenog stuba. Mider nas podseća na pravilno držanje.

Osnovni ciljevi midera

Prva pomisao roditelja i dece kada čuju za mider često je strah, ali on se uglavnom preporučuje deci starijoj od 16 godina koja još nemaju razvijenu svest o pravilnom držanju i posturi tela.

Osnovni ciljevi midera za kičmu su usmereni ka:

  • Korekciji deformiteta – Mideri vrše pritisak na određene delove kičme kako bi se postigla korekcija i sprečio dalji progres deformiteta
  • Podršci držanju – Zahvaljujući mideru, dete održava pravilan položaj kičme
  • Prevenciji progresije deformiteta – Rana dijagnoza deformiteta kičmenog stuba i pravovremeno korišćenje midera mogu znatno usporiti ili zaustaviti progresiju deformiteta.

Nošenje midera za kičmu, kako izgleda mider i kako se stavlja?

Kroz vreme konstrukcija midera je napredovala. U početku bili su gipsani i jako neudobni, ograničavali su pokrete i bili teški za nošenje.

Danas, mideri se prave od tvrde plastike. On obično pokriva određeni deo kičme ili trupa. Postoje različite vrste:

  • TLSO (thoracic-lumbar-sacral orthosis) mider,
  • Milwaukee mider,
  • Rigo Cheneau mider,
  • Lumbalni mider.

Cheneau mider (Šeno mider)

Osmišljen je tako da daje prostor na mestima gde se očekuje otvaranje tzv. disajnih zona, što sa sobom povlači i derotiranje rebara, a samim tim i održavanje kičmenog stuba u pravilnom položaju. Takođe, koriguje karlicu i omogućava njenu pravilnu poziciju.

To je mider koji prati principe posmatranja deformiteta kroz tri dimenzije, pa samim tim i vrši korekciju istog na taj način. Ovo su ujedno i osnovni principi kojih se pridržava Schroth metod, pa timski daju pozitivne rezultate i bolju prognozu u borbi sa deformitetom.

TLSO (thoracic-lumbar-sacral orthosis) mider

TLSO mider je ortopedsko pomagalo koje se koristi za stabilizaciju i korekciju kičme, pretežno u torakalnom, lumbalnom i sakralnom delu. Ovaj mider je dizajniran da čvrsto obuhvati trup, pružajući podršku i sprečavajući dalju progresiju deformiteta, poput skolioze ili kifoze.

TLSO mider se pravi od čvrstog, ali laganog materijala koji omogućava relativnu pokretljivost i udobnost tokom nošenja. Uglavnom se koristi kod pacijenata kod kojih je deformitet lociran u donjem delu kičmenog stuba, a može biti prilagođen specifičnim potrebama svakog korisnika kako bi se obezbedila optimalna korekcija i podrška.

LSO - Lumbalni mider za kičmu

Lumbalni mider je ortopedski uređaj dizajniran za pružanje podrške donjem delu leđa. Napravljen je od elastičnih materijala koji sadrže likru, čime se obezbeđuje potrebna čvrstina, ali i udobnost pri nošenju. Ugrađena plastična ojačanja dodatno stabilizuju lumbalnu regiju, dok bočne trake omogućavaju bolje kompresovanje kičmenog stuba, pružajući time veću podršku.

LSO mider pomaže u ispravljanju lumbalne linije, rasterećuje pršljenove i leđnu muskulaturu, smanjujući bolove uzrokovane nepravilnim držanjem. Takođe, koristi se kao zaštita pri radu, sprečava povrede i pomaže u rehabilitaciji kod osoba sa lumbalnim problemima, kao i kod paralize. Za optimalno pristajanje, mider se izrađuje prema individualnim merama pacijenta, koristeći visokokvalitetne materijale.

Kako naterati dete da nosi mider

Jedno od najčešćih pitanja koje čujemo u našem centru je: “Kako da nateram svoje dete da nosi mider?

Ovo pitanje često dolazi iz zabrinutosti i straha, ali važno je razumeti da je mider vrlo važan i koristan alat u rešavanju problema, posebno kada je skolioza veća od 25 stepeni. Mider daje mogućnost korekcije i stabilizacije kičme, a njegova primena može značajno doprineti zdravlju i kvalitetu života deteta.

Ključni faktor za uspešno nošenje midera je podrška roditelja. Ako roditelj prihvati mider kao alat koji pomaže u lečenju i poboljšanju stanja, dete će lakše prihvatiti ovu terapiju. Postavljanje pozitivnog stava i pokazivanje razumevanja prema mideru od strane roditelja ključno je za uspeh celokupnog procesa. Za više informacija i podršku, tu je vaš Skolio tim.

Koliko se mider nosi, kako da se dete prilagodi i prihvati?

Uvođenje midera predstavlja sasvim novo stanje za dete i može predstavljati veliko opterećenje za njega. Neugoda od steznika, pogled vlastitog tela u mideru, kao i susret sa drugarima u školi i van nje, predstavlja veliko opterećenje za dete. Podrška roditelja i okoline ovde je jako važna.

Širenje svesti o važnosti uvođenja midera, njegovog značaja kao i upoznavanje sa prirodom deformiteta su od presudni da se dete lakše prilagodi i prihvati. Ukoliko roditelj to bez stresa i presije razume, dete će lakše prihvatiti i brže se prilagoditi.

Privikavanje na mider ide postepeno. To je proces prilagođavanja koji obično traje dve nedelje. U početku se stavlja na 2 do 3 sata, da bi se svakog narednog dana ta satnica povećavala za po sat vremena, sve dok se ne dođe do zadatog vremena- FULL TIME. Preporuka je da se mider nosi od 16 do 23 sata dnevno.

Kroz iskustvo se uočilo da ukoliko se mider nosi manje od preporučenih broja sati, veće su šanse da deformitet ide u progresiju i na kraju ishod bude operativni zahvat.

Kontrola nošenja midera

Nakon mesec dana od punog vremena koliko mider treba da se nosi, preporuka je da se uradi kontrolni rendgenski snimak kičmenog stuba u mideru i na taj način proveri njegova efikasnost.

Vrlo je važno naglasiti da kontrole prilikom nošenja midera budu redovne zbog eventualnih korekcija koje su potrebne zbog rasta i razvoja deteta.

Kada dete prestaje da nosi mider

Putem rendgenskog snimka, u mogućnosti smo da pratimo stepen razvoja apofize ilijačnih kostiju. Na osnovu toga ortoped prati i određuje dužinu vremena koliko će dete nositi mider. Kako se brzina intenzivnog rasta usporava, vreme nošenja midera se postepeno smanjuje da bi se u jednom trenutku potpuno isključio.

Naša preporuka za korišćenje midera

Multidisciplinarni tim je vrlo važan u našem radu.

Ortoped koji je upoznat sa ovom metodom, Schroth fizioterapeut, ortotičar, psiholog, roditelj i naravno dete čine tim. Samo zajednički rad, podrška, poverenje i zalaganje daju najbolje rezultate.

Naš tim je obučen za rad sa osobama sa miderom i spreman da pomogne i deci i roditeljima oko prihvatanja midera, nošenja, vežbanja i dalje savetovanje u cilju poboljšanja kliničke slike.

Scolio Team, uz podršku naših sertifikovanih stručnjaka, posvećen je pružanju najbolje moguće pomoći i rešenja. Koristimo najkvalitetnije tehnologije i metodologije softvera kako bismo osigurali efikasno lečenje.

Naš izuzetno stručan kadar doktora specijalista i fizioterapeuta posvećuje punu pažnju svakom pacijentu individualno, bez čekanja.

Garantujemo vam bolji osećaj, smanjeni bol i pružićemo sve što je u našoj moći za potpuno izlečenje. Dođite i uverite se sami!

Dobrodošli u Vaš centar zdravlja!

Iskustvo i tradicija od preko 15 godina!